HuzurPinari
Es-Selamu Aleykum HuzurPinarina Hosgeldiniz
Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır  Huzurmq8
HuzurPinari
Es-Selamu Aleykum HuzurPinarina Hosgeldiniz
Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır  Huzurmq8
HuzurPinari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HuzurPinari

Huzur Bulacağiniz Bi Ortam HuzurPinari

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır

YazarMesaj
canyoldasi
Admin
Admin
canyoldasi

Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır  Empty
MesajKonu: Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır    Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır  EmptyCuma Mayıs 06, 2011 2:42 pm

Salih Müminlerin Rahmani Yarışlarının Temelinde Kıskançlık Değil Allah Rızası Vardır

Kuran'da bildirilen ".hayırlarda yarışınız" (Bakara Suresi, 148) ayeti gereği, elbette ki müminler, Allah'ın en sevgili kulu olabilmek, Kuran ahlakını en mükemmel şekilde yaşayan kişi olabilmek için rahmani bir gayret sarf ederler. Ancak bu rahmani yarışın temelinde kıskançlık ya da rekabet hisleri yoktur. Bu yarış, insanlara yönelik bir yarış değil, sadece Allah'a yakınlaşmayı hedefleyen bir yarıştır. Nitekim böyle bir insan kendisi gibi, diğer müminlerin de Allah'ın hoşnutluğunu kazanabilmelerini ister. Bunun için hem samimi olarak dua eder, hem de ihlasla çaba sarf eder. Müminlerin bu üstün ahlaklarının en önemli nedenlerinden biri ise, tüm yaratılmışlar gibi, kendilerinin de aciz olduklarını bilmeleridir. Bu nedenle de içleri titreyerek Allah'tan korkar ve Rabbimiz karşısındaki acizliklerini dile getirmekten çekinmezler. Kuran'da Müslümanların bu güzel ahlakları şu şekilde haber verilir:

"De ki: "Allah'ın dilemesi dışında kendim için yarardan ve zarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Eğer gaybı bilebilseydim muhakkak hayırdan yaptıklarımı artırırdım ve bana bir kötülük dokunmazdı." (Araf Suresi, 188)

Salih müminler, Kuran'da Rabbimiz'in haber verdiği yöntemleri izleyerek nefislerini kıskançlık, rekabet gibi bencil tutkulardan ve dünya hırslarından arındırırlar. Allah'ın Kuran'da emrettiği üstün ahlak gereği, iman eden tüm kardeşlerini sevip, sayarlar. Onlara her zaman destek olur, en güzel sözlerle onore edici konuşmalar yaparlar.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kıskançlık ve Rekabet Müminlerin Gücünü Azaltır
» Kıskançlık Duygusu İmtihanın Bir Parçasıdır
» Kıskançlık Hastalığından Arınmak İçin.
» Bediüzzaman Said Nursi'nin Kıskançlık Hakkındaki Sözleri
» Sakınılması Gereken Bir Davranış Bozukluğu: Kıskançlık